foto

He was born as the first and only child of his family, in a cold December night of 1979 in Ankara where he would later love very much. He has a little crazy daughter like himself named Asya.

 

Although he doesn’t have a bachelor’s degree in cinematography, he has got several trainings on directing and directing of photography. He shot his first short film in 2010 and then decided that he needed to work and practice more. He established a film production company in the same year. He worked as a director and DoP in several advertisements, commercials, documentary films, etc.

 

Most of his short films he shot or took part in have made their places in the categories of fiction and experimental of several international and national film festivals, in special screening and in competition sections.

 

In 2017 he participated in production trainings and later on he decided to produce films under his own name. To this end, he established a self-titled, independent project and production organization . With this organizational structure, he keeps working as a producer besides producing his own film and documentary projects.

o----------------------o---------------------o

1979 yılının soğuk bir aralık gecesinde, daha sonradan çok seveceği Ankara'da, ailesinin ilk ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. Asya adında kendisi gibi biraz deli bir kızı var.

 

Sinema alanında lisans eğitimi almamış olmasına rağmen, 2008 yılından itibaren yönetmenlik ve görüntü yönetmenliği üzerine çeşitli eğitimler aldı. 2010 yılında ilk kısa filmini çekti, ardından daha çok çalışması gerektiğine karar verdi. Aynı yıl bir prodüksiyon firması kurdu. Reklam, tanıtım ve belgesel film gibi bir çok alanda yönetmen ve görüntü yönetmeni olarak çalıştı.

 

Çektiği veya içinde bulunduğu kısa filmlerin birçoğu çeşitli uluslararası ve ulusal film festivallerinin kurmaca ve deneysel film alanlarında, gösteri seçkilerinde ve yarışma bölümlerinde yer aldı.

 

2017 yılında yapımcılık eğitimlerine katıldı ve artık kendi adıyla yapım üretmeye karar verdi. Bu amaçla kendi adına ait bağımsız bir proje üretim, yapım organizasyonunu oluşturdu. Halen bu yapı altında kendi sinema ve belgesel film projelerinin yanında, yapımcı olarak da çalışmaya devam ediyor.